DÜNYA:
DÜNYA AKVA KÜLTÜR SEKTÖRÜ'NÜN GELECEĞİ TÜRKMENİSTAN KARABOĞAZ GÖLÜNDE HAYAT BULACAK

DÜNYA AKVA KÜLTÜR SEKTÖRÜ’NÜN GELECEĞİ TÜRKMENİSTAN KARABOĞAZ GÖLÜNDE HAYAT BULACAK

 

   Türkmenistan devlet sınırları içinde bulunan Karaboğaz Tuz Gölü 20.000 km2 yüzölçümü ile dünyanın en büyük Tuz Gölü olma özelliğini taşımaktadır. Bununla beraber yavru balık temel besini Artemia’nın da doğal üreme ve yaşam alanı olmasına rağmen mevcut durumu ile “Dünya Akva Kültür Sektörü” için gerekli üretim potansiyelinden uzak bırakılmıştır.

    Akva Kültür Sektörünün ihtiyacı olan Artemia; Amerika’daki Great Salt Lake, Çin, Kazakistan, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu coğrafyalarındaki tuz gölleri ile Aral ve diğer küçük tuz göllerinden sağlanmaktadır. Dünya denizlerindeki aşırı balık avlanmasının dahi artan dünya nüfusuna yetmemesi nedeniyle çiftlik balıkçılığı önem kazanmaya başlamıştır. Balık çiftlikleri ve özellikle kuluçkahanelerde yavru besiciliği sadece Artemia ile mümkün olduğundan, tuz göllerinde üreyebilen Artemia yumurtalarına duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle dünyada hem balık ve hem de karides yetiştiriciliğinin olmazsa olmazlarından olan Artemia yumurtasının önemi daha da artacaktır. Ancak tuz göllerinin rekoltesi bazı seneler ekolojik etkileşimler nedeniyle düşebilmekte, kuraklık veya aşırı yağışlar sebebiyle hiç hasat yapılamamaktadır.

      Türkmenistan Karaboğaz Gölündeki Artemia yumurtaları 1870 li yıllarda Rus bilim adamlarının dikkatini çekmiş ancak Akva Kültür sektörüne 1994 yılından sonra Amerikalı İş Adamı Mr. Howard W. NEWMAN tarafından sunulmuştur. 6-7 yıl içerisinde on binlerce ton Artemia hasadı yapılmış olmasına karşılık sonrasında gereken bakım ve iyileştirme yapılmamıştır. Bunun neticesinde de düzenli üretimin devamı mümkün olmadığından üretim terkedilmiştir.

     Karaboğaz Gölünü dünyadaki diğer üretim havzalarından farklı kılan unsur Hazar Denizi ile bağlantılı olma özelliğidir. Gölün bu özelliğinin etkin kullanılabilmesi aynı zamanda Karaboğaz Gölünün doğal ve ekolojik krizleri minimum sapmalarla atlatmasını sağlayacaktır.

    Karaboğaz Tuz Gölü Hazar Denizine doğal bir kanal ile bağlanmaktadır. Zengin plankton potansiyeli ile Hazar Denizinden Karaboğaz Gölüne giriş yapan su, tuzluluk oranını dengeleyerek Artemia ve diğer Akva Kültürü için gerekli koşulların oluşmasına imkân sağlayabilmektedir. Ne var ki göl için hayati önem taşıyan bu kanalın çevre etkileri neticesinde işlevini yerine getirememesi nedeniyle canlı üremesi imkânsız duruma gelmiştir. Karaboğaz Gölünün tuzluluk oranının normal seviyelere gelebilmesi için Hazar Denizinden Karaboğaz Gölüne  tuzluluk oranı daha düşük, ancak plankton bakımından zengin su girişinin artırılması zorunludur.

    Karaboğaz Gölünün potansiyelinin mümkün olan yüksek seviyelere getirilmesi ve “Dünya Akva Kültür Sektörüne” kazandırılmasına gönül veren Mr. Howard W. NEWMAN ’ın çizdiği prensipler doğrultusunda bu çalışmalar 2016 yılında tekrar başlatılmıştır. Kanalın ıslah edilerek göle giriş yapan su miktarının artırılması için bir tarama gemisi ( Dredger ) kanalda dip taramasına başlamıştır. Ayrıca Artemia üretimi için göl içinde gerekli ortamın yaratılması amacıyla çalışmalar yapılmakta ve göl kenarında da üretimin ileri safhalarında ihtiyaç duyulacak tesislerin kurulmasına başlanılmıştır.

     Başlatılan çalışmalar ile Türkmenistan’ın ihraç gelirlerinin yanı sıra dünya Artemia ve AKVA Kültür Sektörünün geleceğine önemli ölçüde katkı sağlanmış olacaktır. Bununla beraber balık çiftlikleri ile kuluçkahanelerin gelecekteki ihtiyaçlarının büyük bir bölümünün karşılanması hedeflendiği değerlendirilmektedir.

hazar denizi harita ile ilgili görsel sonucu HAZAR DENİZİ

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Essential, yapay zeka ile dönüyor
Android hayranları tarafından sevilen bir marka konumuna gelse de çok iyi satış rakamları yakalayamayan...

Haberi Oku