EĞİTİM:
YKS'ye sayılı günler kaldı, stresi yenmenin yolları

Hayatlarının geri kalanını şekillendiren önemli bir eşik olan üniversite sınavının yarattığı stres, başarının önündeki en zorlu engellerin başında geliyor.

Bu noktada stresin kontrol edilebilir bir olgu olduğunu ifade eden Eğitim Koordinatörü Yusuf Yıldırım, sınav stresini azaltacak ipuçları veriyor. 2.3 milyon öğrencinin gireceği Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS), az bir zaman kaldı.

Üniversite hayali kuran gençlerin yarışacağı sınav iki oturum halinde gerçekleşecek. Sınav öncesi öğrencilerin en büyük düşmanı ise hiç kuşkusuz stres ve kaygıdır. Adayların bu süreçte farklı aktiviteler yaparak stresi yenebilirler.

BÜYÜKLERİN GÖZÜNDE SINAV

Stresin kaygıya dönüşmesi, stresin kalıcı hale gelmesiyle oluşan bir durumdur. Temelinde öğrencinin sınava yüklediği anlam yatar. Öğrencinin sınava ilişkin algısı, önceki yaşlardaki olumsuz deneyimleri ile yakından ilgilidir.

Sadece okul sınavları değil diğer tüm yaşam sınavları da bu çerçevede değerlendirilebilir. Sorumluluk verilen genç aslında büyüklerin gözünde bir sınav veriyordur.

Sorumlulukların yerine getirilmesi sonucunda, sonuç odaklı değerlendirmeler adayın sınavlara karşı olumsuz algı geliştirmesine neden olabilir.

SİNDİRİM SİSTEMİNDE SORUNLARA YOL AÇAR

Stres, olumlu ve olumsuz olarak ikiye ayrılır. Olumlu stres bizi harekete geçiren, yaptığımız işe konsantre olmamızı sağlayan ve kontrol altında tutulabilen strestir. Olumsuz stres ise kısa sürede kişiyi etkisi altına alıp, duygusal, zihinsel ve fizyolojik olarak işlevlerini engellemeye başlar.

Duygusal anlamda umutsuzluk, kaygı, karamsarlık gibi duygular üretirken, sindirim sistemi, dolaşım sistemi sorunlarının yanında sinir sisteminde bazı bozukluklara yol açar.

Tüm bu olumsuzluklar öğrencinin zihinsel etkinliğini de etkiler ve derslere konsantrasyon sorunu yaşar. İsteksizlik, karamsarlık baş gösterir. Stres kontrol altına alınmadığında daha ciddi sonuçlara neden olabilir.

YKS'ye sayılı günler kaldı, stresi yenmenin yolları

STRESİN ÇIKIŞ NOKTASINI TESPİT EDİN

Sınav stresiyle başa çıkmanın birinci yolu onun ortaya çıkış nedenini ortadan kaldırmaktır. Sınav stresi ilk olarak, sınava karşı olumsuz algıyla ortaya çıkmaktadır. Sınava aslında olduğundan farklı anlamlar yükleyerek stres oluştururuz.

OLUMSUZ DÜŞÜNCELERDEN KAÇININ

Stresin ortaya çıkmasında elbette bizim eksikliklerimizin de payı vardır ancak unutmamak gerekir ki tüm eksikliklerimizi doğru bir planlama ile tamamlayabiliriz.

Yeter ki, sınava karşı olumsuz anlamlar yükleyerek eksiklerimizi düzeltecek enerji ve inancımızı engellemeyelim. Stresi yenmenin yolu stres oluşturan olumsuz ve anlamsız düşüncelerden ve algılardan sıyrılmaktır.

YKS'ye sayılı günler kaldı, stresi yenmenin yolları

PLANLI ÇALIŞMAK VE DESTEĞİN ÖNEMİ

Sınav hayatımızın en önemli olayı değildir ve başarılı olmak için planlı çalışmak ve destek almak yeterlidir. Hiçbir öğrenci sınavlarda başarılı olamayacak kadar kötü durumda değildir.

Birçok öğrenci yapabileceği birçok şeyin farkında olmadığından olumsuz düşüncelere kapılıp gereksiz stres üretir. Sonrasında ise kendi ürettiği stres sarmalından çıkmaya çalışır. Kimisi buradan çıkmayı başarır ama çok zaman kaybeder.

YKS'ye sayılı günler kaldı, stresi yenmenin yolları

BESLENMEYE DİKKAT EDİN

Stres kişilerin uyku düzeninden beslenme rutinine kadar birçok şeyi olumsuz etkiler. Stresi size karşı güçlendiren parametre de tam olarak budur. Uyku ve beslenme düzeni bozulmuş, spor yapmayan insanların stresle başa çıkmaları oldukça zordur.

SPOR YAPIN

Stresin bozduğu mekanizmayı terse doğru işleterek stresle başa çıkacak gücü kendimizde bulabiliriz. Bu nedenle her öğrenci stres altında olsun ya da olmasın uyku ve beslenme düzenine çok dikkat etmeli ve aynı zamanda düzenli olarak spor yapmalıdır.

Uykunun hücre yenilenmesi için zorunlu olduğunu, beslenmenin güçlü bir bünye için ne kadar önemli olduğunu tüm öğrenciler bilir. Spor yaparken antidepresan özelliklere sahip birçok hormon salgılanmaya başlar.

Stresle başa çıkmak için spor oldukça eğlenceli ve bir o kadar da güçlü bir seçenektir. Ancak vücudu fazla yormamak adına özellikle de sınava bir hafta kala ağır antrenmanlardan kaçınılmalıdır.

YKS'ye sayılı günler kaldı, stresi yenmenin yolları

BAŞARACAĞINIZA İNANIN

İnsanlık tarihi, birçok büyük adımın atılabileceğine inanan insanların başarı hikayelerinin bir toplamıdır. Kendinize inanın ve olumsuz düşüncelerin sizi başarıdan uzaklaştırmasına izin vermeyin. Plan yapın, eyleme geçin! En önemlisi de başaracağınıza inanın!

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Sanal dünya çocukları tehdit ediyor
Telefonlar henüz akıllanmamışken çocuklar oyun oynar, keyifli vakit geçirirlerdi.

Haberi Oku