KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KİRA YARDIMI, MAĞDURİYETİN TA KENDİSİ.

Kentsel dönüşümde kira yardımı nasıl yapılmakta diyerek, Antalya Çevre ve Şehircilik il müdürlüğüne giderek, ilgililerden bilgi aldım.

Gördüm ki, Kentsel dönüşümden kira yardımı almak söylendiği kadarda kolay olmadığı gibi, bazı vatandaşları da tamamen mağduriyetin içine sürüklemekte.

Birinci şart, binanın çürük raporunu almak. Bu işi de bazı firmalar yapıyormuş. Diyelim ki çürük raporu alındı. İşte o zaman dertler birden başlamakta. Bu bakımdan, çürük raporu almadan mutlaka bir inşaat firması ile anlaşmak gerek. Hem de müteahhit firmanın üstlendiği yapımdan vaz geçmemesi için, mutlaka sözleşmeye ağır bir cezai müeyyide konması gerek. Cezai müeyyide konmazsa, mülk sahipleri her zaman müteahhit firmanın, haber vermeye bile gerek kalmadan işi bıraktığı ve malikleri mağduriyete sürüklediği görülmekte.

Çünkü, binanın çürük raporu tamamlandığında rapor ilgili birimleri verilir ve ilgili birimlerde çalışmalarını sürdürürler. Mülk sahiplerinden aldığı vekaletname ile bu işlemi bir firma aracılığı ile başlatır. Başta müteahhit firma dürüst davranır. Sonra, ilgili firma bunlar Kentsel dönüşüme bakan Çevre ve Şehircilik il müdürlüğündeki ilgili birimin teslim eder. Bu birimde mülkün bulunduğu yerdeki tapu müdürlüğü ve belediyenin ilgili birimlerine bildirir. Böylece aralarında yazışmalar yaparak, binanın yıkımı konusunda çalışmalar başlar. İlgili dairelerce tapu sahiplerine bir yazıyla binayı terk etmeleri konusu bildirilir. İtiraz söz konusu olmazsa, önce 60 gün sonra 30 gün olmak üzere, binanın terki ve yıkımı için bildiriler yapılır.

Bu arada, cezai müeyyide konmadan yapılan bir müteahhit yapım sözleşmesi, her an toprak sahiplerine sürpriz yapabilir. Sözleşmede cezai müeyyide olmadığından, müteahhit firma herhangi bir bildiri yapmadan, işten vazgeçmiş olabilir. Artık mülk sahiplerinden kaçmaya başlar. Böylece toprak sahipleri tamamen mağduriyete düşer.

Çünkü, ilgili belediye ev ve iş yerlerinin terkini talep eder. Hatta tanıdığı süre dolunca da gelip binaların sularını keserler. Kimsenin gözünün yaşına bakmaz.

Bu sefer, mülk sahipleri evlerini ve iş yerlerini terk etmek zorunda kalırlar. Kiraya yer bulmak zorlaşır. Çünkü yıllardır kiracılık yapmamışlar. Kiralar ateş pahası. Zar zor bir kiralık yer bulunur. Bir kira, birde emlakçı parası ve sonra çeşitli depozitolar alırlar. Taşınmak sana en az 5 bin liraya mal olur. Halbuki müteahhitle yapılan sözleşmede, kiraları devlet ödeyene kadar müteahhitlik firması üstlenecekti ama, müteahhitlik firmasını arada bul. Çoktan sırra kadem olarak, kendini kurtarmıştır. Gerekçesi, maliyetlerin ve malzemelerin yüksek fiyatlara çıkması olur. Böylece yapmaktan vazgeçtiğini duyarsın. Sözleşmede cezai müeyyide olmadığından, herhangi bir işlemede kalkışamazsın.

Artık iş başa düşmüştür. Kentsel dönüşümden kira almak için, binanın tamamen yıkılması ve belediyede yıkıldığına dair kira yardımını gerçekleştiren birime, bir yazı göndermesi gerekir.

Tüm belgeler tamamlandığında, İkamet edilen daireye kira tahakkuku yapılır. Fakat, aynı binada kiraya vererek geçimini sağladığın dükkan varsa, artık dükkan için kira alamazsın. Ancak, içindeki kiracıya iki aylık kira ödentisi yaparlarmış. Hatta uzun müddettir boş kalan dükkanın varsa, ona da kira alamıyorsun. Böylece kira gelirlerin biranda ortadan kalkarak, geçim kaynağın olan kira gelirleri yok olduğundan, mağduriyet yaşamaya mahkum bırakılırsın.

Ev kiranı ala bilmek içinde, binanın yıkılmasını ve belediyenin yıkım konusunda ilgili makama yazı göndermesine kadar, kiraladığın yerin kirasını cepten vermek zorunda kalırısın. Belki de bu aylar alır. Biranda Kentsel Dönüşüm sayesinde, yeni bir daireye kavuşalım derken, kara kışın ortasında kalmış gibi, maddi sıkıntı içinde yaşamaya başlarsın.

Bu durumu yaşamamak için, binanın çürük raporunu almadan önce, mutlaka bir müteahhitlik firmasıyla sözleşme yaparak, firmanın sözleşmeden caymaması ve mağduriyet yaşamamak için müteahhit’i bağlar nitelikte, ağır bir cezai müeyyide sözleşmede yer alırsa, işte o zaman binanın yıkımı konusunda asla mağduriyet yaşamamış olursun. Müteahhit firmanın kaçış yolunu kesmiş olursun. Yoksa kentsel dönüşüm kira yardımından faydalanmak, hiç de kolay olmamakta. Böyle bir mağduriyeti, Antalya üçgen mahallesi 262 ada sakinleri sözleşmelerine cezaiyi müeyyide koymadıklarından, 6 parseldeki evlerini terk ederek, müteahhit mağduru olarak yaşamaktadırlar.

ARA SIRA BİRAZDA GÜLELİM

Kimin Eli?

Temel’in arka cebinden cüzdanı çalınmıştı.

-“Hırsızın elini cebine soktuğunu farketmedin mi?” diye sordular.

-” Ula nerden pileydum da, pir elin cebume cirdiğini farkettum ama çendi elum miydi, değil miydi onu farkedemedum.”

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.