SİYASET:
Milli istihdam seferberliğinin 2. fazı başlıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "İnşallah bugüne kadar 15 yılın sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başlatılan milli istihdam seferberliğinin 2. fazını önümüzdeki günlerde başlatacağız. Özellikle kadınlarla alakalı bugüne kadar getirdiğimiz teşviklerin beklediğimiz faydayı sağlamamasındaki temel sebebin diğer teşviklerle örtüşüyor olması ve tercihlerin genelde başka alanlara doğru kaymasına sebep olacak bir nitelikte olması olarak görüyoruz. Bunu engelleyecek şekilde düzenlemeler hazırladık." dedi.

Sarıeroğlu, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından Hilton İstanbul Bomonti Hotel'de düzenlenen geleneksel kahvaltı programında, çalışma hayatının çok ciddi gelişim ve dönüşümden geçtiğini belirtti.

Bu değişim ve gelişim sürecinden en çok kadınların ve gençlerin etkilendiğini dile getiren Sarıeroğlu, "Özellikle kadınlarla ilgili yeni politikaların, yeni söylemlerin yeni yaklaşımların geliştirilmesi bağlamında ortaya çıkacak fırsatlara göre KAGİDER'in görüşlerine, önerilerine her zaman açık olduğumuzu da ifade etmek istiyorum. Sosyal diyaloğa inanıyorum. Konuşmak, ortak akılla çözüm üretmenin başarının anahtarı olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

Sarıeroğlu, ülkemizde ve bölgemizde olağanüstü gelişmeler yaşandığını ifade ederek, bu gelişmelerin çalışma hayatını da etkilediğini söyledi.

Tüm risklere, fırsatlara karşı hazırlıklı ve güçlü olmak için daha çok bir arada olmak gerektiğini vurgulayan Sarıeroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yaptığı çalışmaların, kadın, erkek, genç, yaşlı, toplumun tüm kesimlerini ilgilendirdiğini belirtti.

"Milli istihdam seferberliğinin 2. fazı başlıyor"

Sarıeroğlu, öncelikle istihdam olmak üzere çok yoğun çalışmalar yürüttüklerini aktararak, şöyle devam etti:

"Yaklaşık 1 aydır gece, gündüz bu konuyla alakalı olarak yoğun bir mesai içindeyiz. İyi bir hazırlık yapıyoruz. İnşallah bugüne kadar 15 yılın sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başlatılan milli istihdam seferberliğinin 2. fazını önümüzdeki günlerde başlatacağız. Özellikle kadınlarla alakalı bugüne kadar getirdiğimiz teşviklerin beklediğimiz faydayı sağlamamasındaki temel sebebin diğer teşviklerle örtüşüyor olması ve tercihlerin genelde başka alanlara doğru kaymasına sebep olacak bir nitelikte olması olarak görüyoruz. Bunu engelleyecek şekilde düzenlemeler hazırladık. Cuma günü bu yeni dönemde uygulayacağımız, uygulamayı planladığımız teşviklerin bir sunumunu gerçekleştireceğiz. Çok yakın bir zamanda iş dünyamızla paylaşacağız. 15 Temmuz sonrası önemli süreçleri geride bıraktık. Hiçbir ülkenin kaldıramayacağı ağır bir süreci yaşadık. Ama öyle bir ülkeyiz ki zor zamanda kenetlenme, birlik beraberlik ruhumuz, tekrardan ayağa kalkmayla alakalı heyecanımız, azmimiz, bizim bu süreçlerde daha az hasarla çıkmamızı sağladı. Bunu çalışma hayatımızda görüyoruz."

Türkiye ekonomisinin üst üste 2 defa büyüme performansı gösterdiğini vurgulayan Sarıeroğlu, büyüme performansının ilk çeyrekte yüzde 5.2, 2. çeyrekte 5.1 olduğunu ve 3. çeyrekte de daha büyük bir performans beklediklerini dile getirdi.

Sarıeroğlu, bu büyüme performansının istihdama yansıması olarak son bir yılda güçlü bir istihdam artışı yaşandığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"SGK verilerine göre, yaklaşık 1 milyon 400 bin yeni istihdam söz konusu. Diğer taraftan ihracatta rekorlar kırılmaya tekrardan başlandıysa, turizmde yaşanan bu dar boğazlar aşıldıysa bu işverenlerimizin ve hükümetimizin birlikte yaratmış olduğu sinerji ve işverenlerimizin Türkiye'ye inanması, Türkiye ile ilgili hedeflerinin geleceğe ilişkin öngörülerinin güçlü olarak devam etmesinin bir göstergesi. Biz bu heyecan ve azmin devam etmesini arzu ediyoruz. Bu heyecanın, azmin, istihdam yaratma konusunda, daha fazla ihracat yapma konusunda, daha fazla kapasite kullanımı oranlarına ulaşma konusunda iş dünyamızın heyecan ve azminin devam etmesi ve bunun rakamlara yansımasıyla ilgili hükümetimiz önümüzdeki dönemde de her türlü imkanı, her türlü süreci, ortamı oluşturma konusunda kararlılığını koruyor. Bunun yansımasını da inşallah gelecek ay içerisinde açıklayacağımız paketlerimizde iş dünyamızla birlikte göreceğiz, yaşayacağız diye inanıyorum."

Sarıeroğlu, Türkiye'nin Avrupa Birliği üye ülkeleri içinde son 10 yılda kadın istihdamını en fazla arttıran ülke olduğunu, yaklaşık 7 milyon 775 bin kişinin işgücü piyasasına girdiğini, 6,5 milyonlu yeni istihdamın 3 milyonunun kadınlardan oluştuğunu vurguladı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Borcunu öde emekli ol
mekli olma şartını kazanan, prim ödeme gün sayısını dolduran ancak borcu olduğu için emekli olamayan...

Haberi Oku