TÜRKİYE:
Mecburi hizmet yükümlüsü kamudan ihraç edilirse, senedine göre işlem yapılır mı?

Soru

Devlet üniversitesinde araştırma görevlisi olarak görev yapmak iken 01 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamu görevinden ihraç edildim. Ancak, kamudan ihraç edildiğim tarihte görevli olduğum üniversiteye yaklaşık dört yıl mecburi hizmet yükümlülüğüm vardı.

Bu yükümlülüğe karşılık gelen ve daha önce üniversiteye vermiş olduğum senette yazılı tutarı da üniversiteye ödemem gerekiyor mu ?

Cevap

29 Ekim 2016 tarihli ve 29872 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 675 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin "Peşin Ödenen Aylıklar ve Mecburi Hizmet" başlıklı 10 uncu maddesinde; "20/7/2016 tarihli ve 2016/9064 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla ülke genelinde ilan edilen olağanüstü hal kapsamında yürürlüğe konulan kanun hükmünde kararnameler ile doğrudan veya anılan kanun hükmünde kararnamelerde öngörülen usuller çerçevesinde meslekten, kamu görevinden veya ilgili kurumların teşkilatından çıkarılanlar ile 15/8/2016 tarihli ve 673 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 4 üncü maddesi uyarınca öğrencilikle ilişikleri kesilenlerin;

a) Çıkarıldıkları veya öğrencilikle ilişiklerinin kesildiği aya ilişkin olarak peşin ödenen mali ve sosyal haklarının çıkarılma tarihinden sonraki günlere tekabül eden kısımları geri alınmaz.

b) Mecburi hizmet yükümlülükleri ve mecburi hizmete bağlı borç yükümlülükleri ortadan kalkar, buna ilişkin dava ve borç takibi işlemlerine son verilir. Bunlardan alınmış olan yüklenme senetleri ve muteber imzalı müteselsil kefalet senetlerinde yazılı olan tutarlar, ilgili kamu personelinden yahut kefillerinden talep ve tahsil edilmez.

Bu hüküm kapsamında durumunuz değerlendirildiğinde;

1- Kamu görevinden ihraç edildiğiniz tarihten itibaren ilgili üniversiteye karşı mecburi hizmet yükümlülüğünüz kalkmıştır.

2- Mecburi hizmet yükümlülüğünüze bağlı olarak daha evvel imzalanan taahhüt ve kefalet senedinde bağlı olunan tutarların sizden veya senette kefil olarak yer alanlardan tahsil edilmeyecektir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Örneklerle, üniversitelerde norm kadro uygulaması
Bildiğiniz gibi, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca hazırlanan "Devlet Yükseköğretim Kurumlarında...

Haberi Oku